Sports

RESULTS: Island Movers Track & Field Championships

May 9, 2016, 6:33 PM HST
A
A
A

Hawai'i Preparatory Academy celebrates its showing at the Island Movers/HHSAA Track and Field Championships on Oahu. Photo credit: Stephen Perry/Hawai'i Preparatory Academy.

Hawai’i Preparatory Academy celebrates its showing at the Island Movers/HHSAA Track and Field Championships on Oahu. Photo credit: Stephen Perry/Hawai’i Preparatory Academy.

Hawai’i Preparatory Academy won its second girls team championship at the Island Movers/Hawai’i High School Athletic Association on Saturday, held on the campus of Kamehameha-Kapalama.

Its first win since 1995, HPA defeated Kaiser by two points and Kamehameha-Kapalama by eight points. Punahou finished in fourth and Kamehameha-Hawai’i rounded out the top five.

The Big Island’s top boys team was Waiakea, who finished in sixth place in the team standings. KS-Kapalama finished with a 78.33 score, defeating fellow Interscholastic League of Honolulu rival Punahou, who scored a 71.67. Maui’s Baldwin High School came in third place.

Island Movers/HHSAA Track & Field Championship results

Girls Top 10

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Hawai’i Preparatory Academy – 57 points

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Kaiser – 55

Kamehameha-Kapalama – 49

Punahou – 48

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Kamehameha-Hawai’i – 25

Kealakehe – 22

‘Iolani – 21

Seabury Hall – 20

Sacred Hearts Academy – 20

Hawai’i Baptist Academy – 16

Boys Top 10

Kamehameha-Kapalama – 78.33

Punahou – 71.67

Baldwin – 66

Campbell – 29

‘Iolani – 27

Waiakea – 23

University Lab – 20

Radford – 20

Lahainaluna – 18

Castle – 17

Individual Results (top five)

Boys Discus Throw

Wesley Faagau (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 169-08.00

Miki Suguturaga (Jr.), Punahou – 156-01.00

Sione Vea (Sr.), Kalani – 154-08.00

Tamatane Aga (Sr.), ‘Iolani – 152-00.00

Shiloh Tapasa (Sr.), Aiea – 146-08.00

Girls Discus Throw

Maia Graham (Sr.), ‘Iolani – 122-07.00

Nika Paogofie-Buyten (Sr.), Kealakehe – 121-09.00

Brittany Kamau (Jr.), Farrington – 121-01.00

Brooke Ho (Sr.), Kaiser – 118-08.00

Bradina Anae (Jr.), Kahuku – 115-03.00

Girls Shot Put

Bradina Anae (Jr.), Kahuku – 38-06.00

Olivia Taeatangitau (Jr.), Saint Francis – 37-03.00

Kamaleikuhalia Krug (So.), ‘Anuenue – 36-05.50

Fale Taua (Jr.), Leilehua, 35-07.00

Lei Camargo-Naone (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 35-04.25

Boys Shot Put

Alema Kapoi (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 54-01.50

Alama Uluave (So.), Punahou – 50-06.75

Monty Payne (Jr.), Damien – 49-04.00

Kanoa Gilliland (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 49-03.00

Miki Suguturaga (Jr.), Punahou – 48-40.00

Boys Long Jump

Anthony Kahoohanohano (Sr.), Baldwin – 24-10.00 (meet record)

Jordan Williams (Sr.), Waipahu – 22-03.25

Hunter Lee (Sr.), Punahou – 22-02.75

Jacob Wright (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 22-01.25

Jocel Aquino (Sr.), Baldwin – 21-10.00

Girls Long Jump

Kayla Afoa (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 18-05.00

Nicole Cristobal (Jr.), Kealakehe – 17-07.25

Thelma Marshall (Sr.), Waiakea – 17-05.25

Kacy-Lyn Navarro (Jr.), Baldwin – 17-02.25

Mikaylah Kaohu (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 17-02.00

Boys Triple Jump

Anthony Kahoohanohano (Sr.), Baldwin – 49-10.75 (meet record)

Chayse Tamaki (Jr.), Baldwin – 45-10.50

Douglas Mitchell (Jr.), Waianae – 45-02.50

Jocel Aquino (Sr.), Baldwin – 45-00.00

Drew Koboyashi (Sr.), Saint Louis – 44-07.50

Girls Triple Jump

Thelma Mitchell (Sr.), Waiakea – 37-06.50

Mikiala Maio (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 37-06.50

Nicole Cristobal (Jr.), Kealakehe – 37-05.00

Kaitlyn Smith (Jr.), Baldwin – 36-00.00

Sela Panuve (Fr.), Baldwin – 35-05.00

Girls High Jump

Kaui Taylor (Sr.), Hawai’i Preparatory Academy – 5-04.00

Kayla Afoa (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 5-02.00

Jasianna Ah Nee (Jr.), Campbell – 5-00.00

Tia Lovell (Sr.), Punahou – J5-00.00

Heather Faretta, Kapa’a – J5-00.00

Boys High Jump

Anthony Kahoohanohano (Sr.), Baldwin – 6-08.00

Clayce Akeo (Jr.), Mid-Pacific Institute – 6-06.00

Douglas Mitchell (Jr.), Waianae – 6-04.00

Peter Hanohano-Hasimoto (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 6-00.00

Bailey Wilson (Jr.), Punahou – 6-00.00

Hunter Lee (Sr.), Punahou – 6-00.00

Girls Pole Vault

Jessica Lee (Sr.), ‘Iolani – 10-09.00

Tommi Hintnaus (Jr.), Kaiser – J10-09.00

Jewels Oliquiano (Sr.), Castle – J10-09.00

Jaelyn Domingo (So.), Kamehameha-Kapalama – J10-09.00

Rowan Kotner (Jr.), Hawai’i Preparatory Academy – 10-03.00

Boys Pole Vault

William Ewaliko (Sr.), Castle – 14-03.00

Nick Kapule (Jr.), Punahou – J14-03.00

Anis Bel (Sr.), Lahainaluna – 13-09.00

Maddux Kimura (Jr.), Punahou – 13-03.00

Lucas DeRego (Sr.), Kamehameha-Hawai’i – J13-03.00

Girls 100 Meter Hurdles

Emma Taylor (Sr.), Hawai’i Preparatory Academy – 15.79

Saydee Aganus (So.), Kamehameha-Hawai’i – 16.31

Leilani Thompson (Sr.), Hilo – 16.64

Christhena Edwards (Sr.), Leilehua – 16.97

Emma Knott (Sr.), Waialua – 17.21

Boys 110 Meter Hurdles

Tre-Evans Dumaran (Sr.), Kamehameha-Hawai’i – 14.75

Kamal (Sr.), Lahainaluna – 15.06

Anthony Kahoohanohano (Sr.), Baldwin – 15.07

Jonathan Liana (Sr.), Kapolei – 15.44

Jonah Jessop (Sr.), Campbell – 15.60

Girls 100 Meter Dash

Kristen O’Handley (Jr.), Kaiser – 12.75

Saydee Aganus (So), Kamehameha-Hawai’i – 12.91

Madison Hoku (So.), Hawai’i Baptist Academy – 12.91

Alyssa Mae Antolin (Fr.), Maui – 13.25

Leilani Thompson (Sr.), Hilo – 13.28

Boys 100 Meter Dash

Gery Ihu (Jr.), University Lab – 11.55

Justin Desaki (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 11.58

Bailey Kaopuiki (Sr.), Baldwin – 11.66

Keoni-Kordell Makekau (Sr.), ‘Iolani – 11.72

Christian Padron (Jr.), Damien – 11.74

Girls 1500 Meter Run

Phoebe Kirk (Sr.), Sacred Hearts – 4:54.61

Ava Shipman (Jr.), Seabury Hall – 4:54.80

Teri Brady (Sr.), Punahou – 4:58.47

Mia Schiel (So.), Punahou – 5:01.09

Lauren Gibbs (Sr.), Mililani – 5:04.31

Boys 1500 Meter Run

Kaeo Kruse (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 4:01.53

Connor Lehl (Jr.), Punahou – 4:06.84

Louie Ondo (Sr.), Waiakea – 4:06.96

Ricardo Solorzano (Fr.), McKinley – 4:16.04

Jason Wang (So.), ‘Iolani – 4:20.19

Girls 4×100 Meter Relay

Punahou – 50.64

Campbell – 50.91

Kamehameha-Kapalama – 50.91

Hawai’i Preparatory Academy – 51.19

Kaiser – 51.37

Boys 4×100 Meter Relay

Baldwin – 43.43

‘Iolani – 43.43

Kamehameha-Kapalama – 43.50

Saint Louis – 43.52

Campbell – 43.52

Girls 400 Meter Dash

Maya Reynold (Jr.), Kihei Charter – 58.42

Kristen O’Handley (Jr.), Kaiser – 58.77

Madison Moku (So.), Hawai’i Baptist Academy – 59.24

Ki’ana Thomas (Sr.), Kapolei – 59.28

Leah Keller (Sr.), Mililani – 59.65

Boys 400 Meter Dash

Thomas Reid III (Sr.), Radford – 51.05

Avery Curet (So.), ‘Iolani – 51.58

Donovan Brown (Jr.), Punahou – 51.62

Christian Scheer (Jr.), Kaiser – 52.02

Jacob Schmidt (So.), Leilehua – 52.34

Girls 300 Meter Hurdles

Emma Taylor (Sr.), Hawai’i Preparatory Academy – 45.82

Saydee Aganus (So.), Kamehameha-Hawai’i – 47.38

Leilani Thompson (Sr.), Hilo – 47.76

Christhena Edwards (Sr.), Leilehua – 48.65

Kacy-Lyn Navarro (Jr.), Baldwin – 49.25

Boys 300 Meter Hurdles

Jonah Jessop (Sr.), Campbell – 39.02

Quade Aiu (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 39.41

Temujin Greywolf (Sr.), Roosevelt – 39.91

Kamal Golaube (Sr.), Lahainaluna – 40.05

Damien Scandrick (Jr.), Kea’au – 40.83

Girls 800 Meter Run

Phoebe Kirk (Sr.), Sacred Hearts – 2:18.15

Savannah Cochran (Sr.), Hawai’i Preparatory Academy – 2:21.50

Ava Shipman (Jr.), Seabury Hall – 2:24.46

Maiya Fujiwara (Fr.), Punahou – 2:25.03

Kailey Totherow (Sr.), Punahou – 2:27.54

Boys 800 Meter Run

Louie Ondo (Sr.), Waiakea – 1:58.67

Connor Lehl (Jr.), Punahou – 1:59.23

Lawrence Barrett (Jr.), Konawaena – 2:01.47

Hudson Lockette (So.), Castle – 2:02.67

Guillaume Tabary (Sr.), Kalaheo – 2:03.16

Girls 200 Meter Dash

Kristen O’Handley (Jr.), Kaiser – 27.18

Emma Taylor (Sr.), Hawai’i Preparatory Academy – 27.58

Alyssa Mae Antolin (Fr.), Maui High – 27.68

Madison Moku (So.), Hawai’i Baptist Academy – 27.89

Claire Borthwick (Jr.), Seabury Hall – 28.10

Boys 200 Meter Dash

Grey Ihu (Jr.), University Lab – 22.88

Corey Smith (Sr.), Campbell – 22.98

Lukas Kuipers (Jr.), Hilo – 23.20

Justin Desaki (Jr.), Kamehameha-Kapalama – 23.27

Keoni Quanico (Sr.), Kalaheo – 23.90

Girls 3000 Meter Run

Jordan Jones (So.), St. Andrew’s Priory – 10:57.25

Noe Obermeyer (Sr.), Punahou – 11:01.26

Lauren Gibbs (Sr.), Mililani – 11:01.82

Ava Shipman (Jr.), Seabury Hall – 11:02.10

Teri Brady (Sr.), Punahou – 11:04.58

Boys 3000 Meter Run

Kaeo Kruse (Sr.), Kamehameha-Kapalama – 9:05.80

Avery Torres (Jr.), Kalaheo – 9:12.97

Louie Ondo (Sr.), Waiakea – 9:20.50

Craig Shaner II (Sr.), – Maryknoll – 9:21.43

Colby Otero (So), Kalaheo – 9:27.45

Girls 4×400 Meter Relay

Kaiser – 4:10.40

Kamehameha-Kapalama – 4:11.09

Punahou: 4:15.02

Hawai’i Preparatory Academy – 4:15.60

Mililani – 4:16.70

Boys 4×400 Meter Relay

Radford – 3:27.49

Punahou – 3:29.43

Campbell – 3:30.75

Kaiser – 3:32.27

Castle – 3:33.91

Mixed 4×100 Meter Relay Unified

Farrington – 55.64

Kaimuki – 57.06

Maui – 57.54

Hilo – 57.54

Hilo (B) – x57.73

Mixed 4×400 Meter Relay Unified

Farrington – 4:36.43

Kaimuki – 4:43.94

Hilo – 4:59.45

Hilo (B) – x5:03.01

Maui – 5:05.43

Comments

This comments section is a public community forum for the purpose of free expression. Although Big Island Now encourages respectful communication only, some content may be considered offensive. Please view at your own discretion. View Comments

Newsletters

Get a quick summary of what’s happening on the Big Island with our daily & weekly email of news highlights.